۰۷ مهر ۱۳۹۹
 
 
جایگزین سالن بجای ساختمان نیمه‌کاره مارکار تهران پارس PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

کلنگ ساختمان ورزشی «بابک خُراشه» بر زمین زده شد ساختمان ورزشی «بابک خُراشه» بجای ساختمان نیمه‌کاره مارکار تهران پارس  -  فرتور از همایون مهرزاد  

          پس از تخریب ساختمان نیمه‌کاره در مارکار تهران پارس، ساختمان ورزشی چند منظوره‌ای بنام بابک خُراشه ساخته می شود

رستم خسرویانی، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران در آیین آغاز به ساخت ساختمان چندمنظوره‌ی مارکار تهران‌پارس گفت: «بنابر مصوبه‌ی هیات‌مدیره‌ی گردش 42 انجمن زرتشتیان تهران در 17 تیرماه 1392 خورشیدی تصمیم بر این گرفته شد که پس از تخریب ساختمان نیمه‌کاره، ساختمان ورزشی چند منظوره‌ای بسازیم. سرانجام در 19 دی‌ماه همان سال توانستیم در شهرداری برای ساختمان پرونده تشکیل دهیم.»

فرنشین انجمن زرتشتیان تهران درباره‌ی تاریخچه‌ی این بنا گفت: در سال‌های پیش از انقلاب، انجمن زرتشتیان وقت تصمیم به ساخت واحدهایی برای زوج‌های جوان گرفت که به شوندهای گوناگونی ساخت این ساختمان نیمه‌کاره ماند. سپس گردش 40 انجمن زرتشتیان تهران برای بازسازی ساختمان نیمه‌کاره، با دعوت از کارشناسان و برگزاری چند نشست به بررسی وضعیت ساختمان پرداخت و پس از بررسی‌ها مشخص شد که این ساختمان شرایط بازسازی و تکیمل شدن را ندارد.

وی افزود: در گردش 41 به شوندهای گوناگونی انجمن پیگیر وضعیت این ساختمان نشد. اما هیات‌مدیره‌ی گردش 42 انجمن زرتشتیان تهران پس از انجام برخی بررسی‌ها و با توجه به این‌که همایشگاه مارکار از دید فرهنگی و ورزشی روزبه‌روز گسترش می‌یابد

 

خسرویانی این ساختمان نیمه‌کاره و خطرهای آن برای باشندگان در جام جان‌باختگان را یکی از دغدغه‌های انجمن زرتشتیان تهران در این سال‌ها عنوان کرد.

او همچنین در توضیح شوند برگزاری آیین آغاز به ساخت تالار چندمنظوره‌ی ورزشی در این زمان گفت: از آن‌جا که پروانه‌ی ساخت از سوی شهرداری تهران صادر شده بود و اندکی عجله نیز در کار بود، این برنامه را ترتیب دادیم تا کلنگ آغاز به ساخت زده شود.

 

وی افزود: البته برنامه‌ی اصلی را پس از تخریب ساختمان نیمه‌کاره و در زمان گودبرداری همراه با گهنبارخوانی و باشندگی همه‌ی زرتشتیان برگزار خواهیم کرد. در آن برنامه از همه‌ی دست‌اندرکاران و کسانی که تاکنون در راه دریافت پروانه و ساخت این ساختمان کوشیده‌اند، سپاس‌گزاری خواهیم کرد.

فرنشین انجمن زرتشتیان تهران درباره‌ی هزینه‌های ساختمان چندمنظوره‌ی ورزشی گفت: هزینه‌ی دریافت پروانه‌ی ساخت از شهرداری بر دوش انجمن زرتشتیان تهران بوده است اما هزینه‌ی ساخت آن را دهشمند هازمان زرتشتی، جمشید خُراشه پرداخت می‌کند و قرار است ساختمان به نام فرزند درگذشته‌ی او، شادروان «بابک خُراشه» نام‌گذاری شود.


مهندس جمشید فروغی که طراحی ساختمان را انجام داده و یکی از دست‌اندرکاران ساخت آن است با گفتن این‌که کار تخریب و ساخت از همین امروز آغاز می‌شود، افزود: این ساختمان در چهار طبقه ساخته می‌شود. طبقه‌ی زیرزمین ویژه‌ی تاسیسات ساختمان است. طبقه‌ی منهای یک با مساحت 1500 متر مربع دارای استخر قهرمانی 25/12*25 متر، جکوزی، سونای گرم و سرد، تالار ویژه‌ی بدن‌سازی و تنیس روی‌میز است. در طبقه‌ی هم‌کف، تالار ورزشی اصلی با مساحت نزدیک به 1000 متر مربع جای دارد. این تالار چندمنظوره که 24*40 متر است و برای رشته‌های ورزشی بسکتبال، فوتبال، والیبال و یک استیج نیز دارد برای انجام ورزش‌هایی قهرمانی مانند وزنه‌برداری و ورزش‌های رزمی نمایشی در نظر گرفته شده است. واپسین طبقه نیز برای کلاس‌های ورزشی ویژه شده است.


وی درباره‌ی بخش ویژه‌ی این ساختمان گفت: در بخش جنوب غربی ساختمان یک برج ساعت در نظر گرفته شده است که می‌تواند جایگاهی نیز برای مشعل جام جان‌باختگان باشد.

فروغی در دنباله‌ی سخنانش گرفتن پروانه از شهرداری برای این ساختمان را بسیار سخت توصیف کرد و گفت: بیشتر ساخت‌وسازهای شهرداری مسکونی و تجاری-اداری است و آن‌ها تجربه‌ی چندانی در زمینه‌ی ساختمان‌های ورزشی ندارند. از همین‌رو خود شهرداری نیز با روند کار چندان آشنا نبود.

او همچنین این نکته را یادآور شد که نقشه‌ی کار 10 سال پیش نیز آماده بود اما مهم پولی است که دهشمند باید می‌داد و جمشید خُراشه بانی این کار نیک شد

اوستاخوانی موبد اردشیر مهربانی

 

فرتور از همایون مهرزاد

 

 

 

 

< قبل   بعد >
 
Top!
Top!