۰۷ مهر ۱۳۹۹
 
 
روانشاد فرنگيس کيخسرو شاهرخ (يگانگی ) PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي
  سالگرد درگذشت روانشاد فرنگيس کيخسرو شاهرخ    روانشاد فرنگيس کيخسرو شاهرخ (يگانگی ) 

   منوچهر ارغوانی - به مناسبت نخستین  سالگرد درگذشت روانشاد فرنگيس کيخسرو شاهرخ (يگانگی ) مراسمی در تالار ایرج تهران توسط سازمان زنان زرتشتی برگزار شد.

فرنگيس در 21 ارديبهشت 1295 خورشيدی درتهران از ارباب كيخسرو شاهرخ و فيروزه فرهی زاده شد. تحصيلات خود را در مدرسه زرتشتيان تهران (ايرج) آغاز كرد و تا كلاس نهم نيز در همين مدرسه ماند. سپس به كالج آمريكایی تهران (Sage College) رفت و ديپلم خود را از اين کالج گرفت. در همان سال در رشته ادبيات فارسی و انگلیسی دانشكده ادبيات دانشگاه تهران به تحصيل مشغول شد و پس از گذشت چهار سال و دريافت مدرک كار شناسی از اين دانشكده به خارج رفت و در رشته خدمات اجتماعی (Social Work) از دانشگاه USC كاليفرنيا مدرک "كارشناسی ارشد" خود را دريافت نمود.

در دوران جوانی فرنگیس شاهرخ با اردشير يگانگی ازدواج كرد كه حاصل ازدواج آنها يك دختر و دو پسر با نامهای فيروزه ، پرويز و كامبيز است

بانو فرنگیس شاهرخ (یگانگی) در طول عمر خود خدمات بسياری را برای ايرانيان به‌ ويژه جامعه زرتشتیان ايران انجام داد كه از آن جمله می توان به تأسيس "سازمان زنان زرتشتی" در تهران اشاره كرد كه وی به‌عنوان نخستين دبير افتخاری وسپس رئيس افتخاری اين سازمان انتخاب شد.

علاوه بر آن بانو فرنگیس کیخسرو شاهرخ یگانگی یکی از بنيانگذاران "انجمن فرهنگ ايران باستان" نيز بود. فرنگیس شاهرخ  در مدتی كه در ايران بود،‌ خدمات بسياری را برای زنان ايرانی انجام داد كه از آن جمله میتوان به بهبود "زندان زنان" اشاره كرد كه وی با آموزش ‌دادن به مدد كاران و كارمندان اين مراكز به بهبود وضع زندانيان كمك كرد. وی به‌عنوان اولين "دبير شورای عالی زنان ايران" نيز منصوب شد.

علاوه ‌بر همه اينها وی مبتكر و برنامه ‌ريز و نخستين "مديرعامل سازمان صنايع دستی ايران" (وابسته به وزارت اقتصاد) بود و اين بسی افتخار برای جامعه زرتشتی است كه يك زن زرتشتی مديرعامل اين سازمان بوده است.
علاوه
‌بر كارهای ياد شده، یکی از كارهای مهم و ارزنده او احداث "كتابخانه يگانگی"(كتابهای نفيس، قفسه بندی، ميز و صندلی) بر روی زمين انجمن زرتشتيان تهران است كه تا به امروز نيز همچنان پا برجاست.

بانو فرنگیس کیخسرو شاهرخ (یگانگی) در مدتی كه در آمريكا بود به‌عنوان یکی از بنيانگذاران و نخستين رئيس مركز و عضو هيأت امناء مركز زرتشتيان در كاليفرنيای جنوبی برگزيده شد. فرنگیس همچنین "كتابخانه يگانگی - كيخسرو شاهرخ" را در مركز زرتشتيان كاليفرنيا احداث كرد. فرنگیس به ‌دليل كارهای بسياری كه در طول عمر خود انجام داد ،‌ در سال 1373 خورشيدی (1994 ميلادی) به‌ عنوان زن شايسته سال برگزيده شده و طی مراسمی در دانشگاه  UCLA لوس‌آنجلس از وی تقدير شد. همچنين در سال 1375 خورشيدی (1996 ميلادی) از سوی اتحاديه انجمن‌های زرتشتی قاره‌ای آمريكای شمالی (FEZANA) به‌عنوان يك زن زرتشتی با خدمات عالی موفق به دريافت "لوح تقدير" از سوی اين اتحاديه شد. (منبع : گروه فرزانگان)

فرنگیس شاهرخ در روزهای پایانی بهمن ماه، با کوله باری از 90 سال خاطره، به جهان مینوی سفر کرد.

 

 

< قبل   بعد >
 
Top!
Top!